2018-03-23

Niezwykły urok dawnych ilustracji botanicznych

 ilustracja botaniczna magnolia           Magnolia ilustracja botaniczna

Dawne ryciny przyrodnicze, ilustracje botaniczne z atlasów biologicznych, ksiąg medycznych i podręczników to obecnie także bardzo gorący trend w wystroju wnętrz. Cykl rozwojowy paproci lub magnolii, dziesiątki odmian kolibra czy też bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt będą niewątpliwie ciekawym i oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Choć dawne ilustracje przyrodnicze przedstawiające bogactwo świata natury służyły celom naukowym to nierzadko wykonywane były z niezwykłym talentem. Wśród wybitnych biologów i przyrodników zdarzali się  także naukowcy utalentowani także artystycznie, którzy sami ilustrowali swoje prace naukowe.

Czapla ilustracja  Różowy flaming ilustracja botaniczna
John Audubon, Birds of America 

Wyjątkowym przykładem jest John James Audubon – ornitolog, przyrodnik i utalentowany malarz o iście sensacyjnym życiorysie. Ten nieślubny syn kapitana żeglugi morskiej, wychował się we Francji, doprowadził do upadku rodzinnego interesu po czym wyruszył w dół rzeki Missisipi badać i opisywać ptaki. Dziełem jego życia jest monumentalna, czterotomowa księga „Birds of America”. Obecnie pozostało 120 egzemplarzy pierwszego wydania  z ręcznie kolorowanymi  ilustracjami na papierze czerpanym. Nic więc dziwnego, że pierwodruk osiąga na aukcjach cenę ok. 8 milionów dolarów.

Skorupiaki ilustracja botaniczna   pająki ilustracja botaniczna
Ernst Haeckel, Shelfish and Spiders 

Kolejnym niezwykłym naukowcem - artystą był Ernst Haeckel. Poświęcił życie na studiowanie fauny i flory, szczególnie wodnych stworzeń. Swe odkrycia ilustrował  niezwykle szczegółowymi ilustracjami o wysokich walorach artystycznych. Haeckel odkrył także wiele drobnoustrojów i ukuł kilka powszechnie znanych terminów naukowych, takich jak ekologia, gromada i komórki macierzyste.

kwiaty ilustracja botaniczna   kwiaty ilustracja botaniczna

Bogactwo form, kolorów, stylistyk ilustracji botanicznych sprawia, że można dostosować aranżację do każdego wnętrza, bez względu na to czy preferujemy przestrzenie nowoczesne czy bardziej tradycyjne.
 
Zobacz naszą kolekcję ilustracji botanicznych  

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Wystawa Katarzyny Jurczenia „The world needs your/my creative emotions.”
2019-02-25

Wystawa Katarzyny Jurczenia „The world needs your/my creative emotions.”

Wystawa prac Tytusa Brzozowskiego już 10 listopada
2017-10-30

Wystawa prac Tytusa Brzozowskiego już 10 listopada

Nadwiślańskie, kolorowe sny. Rozmowa z Tytusem Brzozowskim
2016-09-09

Nadwiślańskie, kolorowe sny. Rozmowa z Tytusem Brzozowskim

     
ZOBACZ TAKŻE: