W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

ANNA WOJCIECHOWSKA-PAPROCKA

 

W 1988 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka konkursów Najlepszy w Polskiej Reklamie. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie. W 2011 r. w konkursie Natale di Roma w Rzymie zdobyła nagrodę w kategorii malarstwo figuratywne. W 2012 r. reprezentowała Polskę na Światowych Targach Sztuki - Shanghai Art Fair. W 2013 r. za działalność artystyczną została wyróżniona jako Twórca Wizerunku Polski. W 2013 i 2014 r. uczestniczyła w Międzynarodowej Wystawie Ilustracji do Książki dla Dzieci - w Sharjah, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz grupy interdyscyplinarnej Art Fresh. Maluje w technice akrylu i akwareli. Reprezentuje malarstwo współczesne na granicy fantazji i świadomości. Obrazy są emocjonalne, nastrojowe o wyszukanym i ściszonym kolorycie, w ciepłych tonacjach.

Wyobraźnia skierowana ku gwiazdom skłania nas kobiety do marzeń, a ich blask tworzy otoczkę magicznego świata, wypełnionego nierealnym krajobrazem, idealnym tłem dla naszych metamorfoz. Pragnienie przemiany, potrzeba odpoczynku od otaczającej nas rzeczywistości i przeniknięcie do świata wyobraźni to temat podejmowany przez wielu malarzy. Anna Wojciechowska-Paprocka kocha życie, jego tempo i koloryt, czerpie radość z każdego dnia, ale bywają chwile kiedy przenosi się w świat Sandro Botticellego, Dante G. Rossettiego, Jana Tooropa czy Marca Chagalla. W ich obrazach odnajduje bliski sobie nastrój, tajemniczość, lekkość formy oraz paletę barw odzwierciedlającą bogactwo uczuć. Artystka umiejętnie łączy elementy symbolizmu i ekspresjonizmu, tworząc własny styl, w którym zanika granica pomiędzy światem fantazji a rzeczywistością. Kobiety Anny Wojciechowskiej-Paprockiej są romantyczne, o efemerycznych kształtach i zagubionych proporcjach. Subtelne, ale jednocześnie silne barwą, zmienne w nastrojach, niepewne swych uczuć. Szczerość wobec siebie, swoich uczuć, a przede wszystkim widza to najlepsze co może przekazać artysta. Techniki, w których z wielkim kunsztem tworzy swe dzieła Anna Wojciechowska-Paprocka, to akryl i akwarela – niezmiernie trudna, wymagająca jasno sprecyzowanej koncepcji i perfekcji wykonania, bez szansy zmiany.

Jolanta J. Kunicka