W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

HENADZY HAVARTSOU

 
Studiowałem na Uniwersytecie im. Masherowa w Witebsku, na wydziale artystycznym. Moim nauczycielem była Walentyna Lyakhowicz, która dała mi to co jest najważniejsze - poczucie wolności w tworzeniu.
Urodziłem się i mieszkam w Witebsku, to miasto jest znane na całym świecie jako miejsce gdzie urodzili się lub pracowali geniusze awangardy - Chagall, Kandinsky, Malevich, których również uważam za moich nauczycieli. Znajduję się w tym samym otoczeniu które inspirowało tych wielkich artystów.

Jako artysta, jestem szczęśliwy już z tego powodu że w ogóle mogę wyrazić siebie na płótnie, ale jestem podwójnie szczęśliwy kiedy wiem że moja sztuka podoba się ludziom, kiedy zupełnie obcy ludzie odzcuwają i przeżywają emocje związane z moją twórczością. 
Moje prace znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i innych państwach.
Lubię podróżować sam, ale też co roku uczestniczę w plenerach artystycznych międzynarodowych w Polsce i Słowacji, co daje mi nowe wrażenia i przyjemną atmosferę kontaktu z innymi artystami. Maluję dużo pejzaży z natury. Natura jest najbardziej utalentowanym artystą i można się od niej uczyć bez końca. Nie zawsze interesowała mnie abstrakcja. Żeby wyrazić siebie i swoje emocje w abstrakcji, trzeba było zmienić się w środku, określić swoją własną filozofię życia. A jednak często właśnie realistyczne pejzaże dają życie nowej abstrakcji, czasem to są nowe kolory, czasem kompozycje, czasem wspomnienia z podróży w trakcie której pejzaż był namalowany. Kiedy zaczynam pracować nad nowym płótnem, nigdy nie wiem jak to będzie wyglądało w efekcie, w trakcie malowania obrazu odczuwam wpływ jeszcze niedokończonej pracy na sam proces, płótno dyktuje każdy kolejny krok, wszystko jest nieprzewidywalne.