W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

MAREK DZIENKIEWICZ   członek ZPAP

 
Marek Dzienkiewicz urodzony w Warszawie w1951 roku.

Od 2014 roku tytularny profesor sztuk plastycznych z 40 letnim stażem pracy dydaktycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Malarstwa tamże w 1974 r. Współpracował, uczył się lub znał takich mistrzów jak Tadeusz Dominik, Mieczysław Szymański , Zbigniew Gostomski , Ludwik Maciąg, Jacek Sienicki, Jan  Tarasin, Józef Łukomski , Henryk Stażewski , Kajetan Sosnowski , Roman Owidzki. Obecnie prowadzi Pracownię Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.

Od 1973 roku uprawia abstrakcję geometryczną, jest artystą malarzem; ma w swym dorobku 18 serii-cykli prac, każda o odrębnych, oryginalnych założeniach. Są to między innymi: gobeliny  oraz obiekty rzeźbiarskie i reliefy z nietypowych materiałów. Największy dorobek  artystyczny to malarstwo;  ponad 20 wystaw indywidualnych i udział w około 60 zbiorowych. Dzieła znajdują się w kolekcjach w 12 krajach, także w Muzeum Narodowym w Warszawie. Notatki biograficzne w Słowniku Malarzy Polskich II tom; Arkady 2001 i w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego  Wydawnictwo Kluszczyński 2011.
Początek drogi artystycznej Dzienkiewicza to inspiracja Konstruktywizmem i Minimal Art.  Później zafascynowały go  struktury modularne. Dziś jego obrazy  zbliżają się do nieprzedstawiającej części  Art Deco. Jest mistrzem kombinacji form i kolorów w tworzeniu wyrafinowanego nastroju. Słynie z bezkompromisowego poprawiania i udoskonalania swoich niepowtarzalnych i skomplikowanych  kompozycji.