2018-05-03

Magiczny świat roślin – plakaty botaniczne vintage

plakat botaniczny, kaktus  Plakat Botaniczny - kaktus

Niewykły świat roślin – plakaty botaniczne vintage
Plakaty botaniczne, ryciny i ilustracje z roślinami to niewątpliwie cenne źródło inspiracji  w wystroju wnętrz. Czarujące orchidee, zmysłowe paprocie, słoneczne ananasy czy efemeryczne kwiaty kaktusów w postaci plakatów botanicznych dodadzą charakteru każdemu wnętrzu.


Bezcennym źródłem plakatów botanicznych są dawne publikacje przyrodnicze, encyklopedie i podręczniki, które często były ilustrowane przez niezwykle utalentowanych artystów. Ilustracyjny charakter tych obrazków, przedstawiających np. cykl rozwojowy paproci czy kwiatostany kaktusów dodaje im tylko niezwykłego uroku.

Poniżej subiektywna selekcja, wyjątkowych naszym zdaniem, plakatów botanicznych i ilustracji przyrodniczych.


Bajeczne ilustracje ornitologiczne – John James  Audubon

Ten wytrawny ornitolog, ale też utalentowany artysta przemierzał Stany Zjednoczone, malując i opisując ptaki. Jego ilustracje wyróżniały się zdecydowanie na tle epoki  dynamiką i precyzją wykonania. Przedstawiają monumentalne ptaki w ich naturalnym środowisku. Kilka z utrwalonych przez Audubona gatunków już nie istnieje.

 plakat ptaki             plakat botaniczny


Obrazy z kwiatami kaktusów - Mary Emily Eaton

Mary Emily Eaton odebrała formalną edukację artystyczną w Londynie po czym wzięła udział w projekcie monograficznym na temat kaktusów, który rozsławił ją jako ilustratorkę. Ilustracje Eaton przedstawiające ulotne kwiaty tych pustynnych roślin zostały okrzyknięte najlepszymi rycinami roślin a sama Eaton uchodziła za najlepszą ilustratorkę dzikiej przyrody.


plakat botaniczny kwiaty   plakat botanicznyIlustracje z głębin morskich – Ernst Haeckel


Ten niemiecki botanik poza zasługami w dziedzinie nauk przyrodniczych wsławił się także swymi niezwykłymi grafikami roślin i zwierząt. Jego tablice botaniczne przedstawiające rodziny skorupiaków, pajęczaków czy kolibrów urzekają dziś swoim niezwykłym czarem.

plakat przyrodniczy skorupiaki  plakat botaniczny


Zobacz naszą kolekcję plakatów botanicznych

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU

     
ZOBACZ TAKŻE: