2018-03-29

Ryciny przyrodnicze Johna Jamesa Audubona

 dawne ryciny przyrodnicze - ptaki   dawne ryciny przyrodnicze - ptaki


Ten amerykański przyrodnik i artysta przemierzył setki kilometrów wzdłuż wybrzeży Missisipi, aby badać ptaki w ich naturalnym środowisku. Opisał i utrwalił 25 nowych, nieznanych wcześniej gatunków, opisał 6 obecnie już nieistniejących a skatalogował, opisał i namalował w sumie aż 435 gatunków ptaków. Praca nad ilustracjami ptaków  do książki zajęła łącznie 14 lat pracy w terenie.

Monumentalne, 4 tomowe dzieło życia Johna Jamesa Audubonda „Ptaki Ameryki” po raz pierwszy zostało wydane w latach 1827-1838 w nakładzie 180 egzemplarzy. Ta ogromna książka (99x66 cm) została wydana w niezwykle wysokim standardzie, na papierze czerpanym, a każda z ilustracji przyrodniczych została ręcznie pokolorowana.

  dawne ryciny przyrodnicze - ptaki   dawne ryciny przyrodnicze - ptaki


Obecnie pierwsze wydanie „Ptaków Ameryki” osiąga rekordowe ceny na aukcjach i jest najdroższą drukowaną książką w historii. Jedna z kopii osiągnęła w 2000 roku na aukcji w Christie's cenę 8 802 500 dolarów a w grudniu 2010 koleją sprzedano za 11,5 mln dolarów.

ryciny botaniczne  ryciny botaniczne

Oryginalne ryciny ptaków Audubonda obecnie znajdują się w kolekcjach muzeów i bibliotek na całym świecie, natomiast Stark Museum of Art w Orange w Teksasie posiada osobisty egzemplarz samego artysty.  Pojedyncze ilustracje z ptakami Audubonda również należą do białych kruków na rynku sztuki.

ryciny botaniczne   ryciny botaniczne

Dzięki artyzmowi i kunsztowi wykonania reprodukcje grafik i ilustracji ptaków Audubonda są popularne na całym świecie. Artysta przedstawiał ptaki w ich naturalnym środowisku, często w ruchu, np. podczas karmienia młodych lub polowania. Było to bardzo nowatorskie ujęcie w zestawieniu z pracami innych ornitologów z tamtych czasów, których prace były bardzo statyczne.

Zobacz naszą kolekcję ilustracji przyrodniczych

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

     
ZOBACZ TAKŻE: