W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

EVA CYGANSKA

 
Eva Cyganska studiowała na Wydziale Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Serigrafii u prof. M. Pawłowskiego (2007). W latach 2005-2011 prowadziła Galerię Naród Sobie mieszczącą się w Teatrze Polskim w Poznaniu. Zajmowała się projektowaniem graficznym, wzornictwem, scenografią i heraldyką. Zaprojektowała łącznie ponad sto herbów i insygniów dla miast i gmin w Polsce. Od roku 2013 mieszka i pracuje w Danii. Jest członkiem stowarzyszenia Fyns Grafiske Værksted i Art Workshop Hollufgårs.
W mojej sztuce jako najistotniejsze, wskazałabym: surowość, powtarzalność i przestrzeń brakuNależę do pokolenia postkonceptualnego, które opiera się na oszczędności środków wyrazu i autokrytycyźmie. Myślę, że do artysty należy tworzenie doskonale nieprzydatnych, za to pojemnych znaczeniowo obiektów, które wchodzą w dyskusję z widzem.
Żyjemy w bardzo chwiejnej rzeczywistości, gdzie wszystko ma swój starannie określony termin przydatności
. Rynek konsumpcyjny żąda błyskawicznej wymienności towarów, a więc produkujemy ponad miarę, co dotyczy każdego aspektu życia człowieka. Jestem przeciwna nadprodukcji sztuki, ponieważ każdy akt twórczości zaczyna się od aktu destrukcji (materiałów, pieniędzy, czasu i czyjeść uwagi). Przykładam wagę, aby tworzyć tylko to, co bezwzględnie muszę i chcę powiedzieć.
Główną inspiracją jest dla mnie geometria, którą wykreślam ze swojej codzienności. 

Nie sądzę, aby było konieczne tłumaczenie wszystkich zagadnień, wokół jakich się poruszam. Sztuka wydaje się być kompletną tylko wówczas, kiedy zostawia miejsce na tajemnicę.