W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

WERONIKA MARSZELEWSKA

 

Weronika Marszelewska

Urodzona w 1990 roku w Toruniu. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w rodzinnym mieście – kierunek grafika, dyplom z wyróżnieniem w 2015 roku. Obecnie uczestniczka studiów doktoranckich z zakresu sztuk pięknych na macierzystej uczelni. Tworzy małe i kameralne formy graficzne w technikach wypukłodruku, takich jak linoryt, drzeworyt, naogół sytuujące się na pograniczu abstrakcji i pejzażu. Zajmuje się również monotypią, malarstwem akrylowym oraz technikami mieszanymi. W ostatnim czasie w sposób szczególny koncentruje się na obrazowaniu przestrzeni i eksperymentach z drukiem na papierze welurowym. Uczestniczka przeszło 40 wystaw zbiorowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (w Rumunii, Belgii, Rosji, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz w Polsce). Dotychczas zorganizowała 5 wystaw indywidualnych – w Toruniu (dwukrotnie), Gdańsku, Warszawie oraz we Włocławku.

Nagrody, stypendia, wyróżnienia:

2015 - Victor Stuyvaert Prize (nagroda w dziedzinie wypukłodruku dla uczestnika poniżej 30 roku życia) - 20th Sint-Niklaas International Bookplates and Small Printmaking Competition 2015, Sint-Niklaas, Belgia.

2016  - Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

2018 – Wyróżnienie honorowe, 10. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2018.

Strona www:

https://www.facebook.com/w.marszelewska

Niezależnie od doboru techniki, prace tematycznie sytuują się na pograniczu abstrakcji i pejzażu. Mają wymiar zarówno osobisty, jak i uniwersalny. To krajobrazy symboliczne, wewnętrzne, zakorzenione
w indywidualnym doświadczeniu otaczającego świata, a zarazem pośrednio odnoszące się do wizji pejzażu utrwalonych w kulturze. W sposób daleki od dosłowności opowiadają o kondycji współczesnego człowieka, o odczuciach i stanach, nadziejach oraz obawach, które są jego udziałem.