W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

AGA SIWCZYK

 
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Ukończyła Medioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała także na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, ale przerwała naukę wyjeżdżając do Warszawy, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Cykl Pareidolie maluje od 2018 roku.

08 2019 - wystawa zbiorowa "Eightwonder. The Muse", galeria 44AD, Bath, Wielka Brytania.
06 2019 - wystawa indywidualna, "Pareidolie", galeria ZPAP "PPP", Bielsko-Biała.
03 2019 - wystawa zbiorowa W-arte!, galeria Romy Gąsiorowskiej, Warszawa.
02 2019 - Jej obrazy docenił magazyn Open Call; prezentacja prac artystki z cyklu Pareidolie pojawiła się w lutowym wydaniu czasopisma.
Cykl obrazów Agi Siwczyk nosi tytuł Pareidolie.

Za wikipedią: Pareidolia to zjawisko interpretowania przypadkowych kształtów i obiektów jako czegoś znanego obserwatorowi, np. widzenie twarzy w nieożywionych przedmiotach lub kształtów w chmurach.
To także sposób, w jaki autorka przedstawia rzeczywistość. Kiedy wypatrzy „duszę” obiektu, portretuje ją, żeby przekazać dalej odnalezioną opowieść. 

Na jej płótnach, maszyny, sprzęty domowe, części mechaniczne i akcesoria przemieniają się w surrealistyczne stworzenia o niepowtarzalnych osobowościach i pragnieniach. Pozornie wolne, choć często ograniczone do świata automatycznych odtworzeń, tyle swobodne co kaleko niedoskonałe.

​Rowery są jej największą inspiracją. Kiedy odnajduje interesujący rower, przerzutkę, kierownicę, najczęściej dostrzega też nową istotę ze swoją historią do opowiedzenia.