W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

LAURA WASILEWSKA

 
Laura La Wasilewska - artystka. W przeszłości także kuratorka sztuki. Urodzona w 1986 r. w Gdańsku.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, grafiką cyfrową i popularyzacją sztuki.

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni - prof. Antoniego Fałata, aneks z rysunku u prof. Barbary Szubińskiej. Praca magisterska pod kierunkiem dr Izabeli Galickiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Wiktora Zina. Przez krótki okres czasu była asystentką m.in: prof. Antoniego Fałata, Hanny Bakuły na macierzystej uczelni.

Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. w 2014 w Berlinie i Lizbonie). Udział w Targach Sztuki w (Wilno, Lipsk), aukcjach charytatywnych (Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu, Wielki Bal Forbesa, ”Tennis Art CUP, Poznań, Plymouth College of Art – PCA, UK, "Sztuka Teraz" Muzeum Narodowe w Krakowie), aukcjach sztuki (Dom Aukcyjny Ostoja, Dom Aukcyjny Rempex). Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą m.in. Austrii, Anglii, Belgii, Chinach, Holandii, Portugalii, Niemczech, Finlandii, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku etc.

Prace w prywatnych kolekcjach m.in. Ennio Morricone, Mario Batali, prof. Jana Hartmana, Magdy Umer, dr Alicji Długołęckiej, dyplomatów Ambasady Belgii, Prezesa Sportów Zimowych w Finlandii, polskich aktorów, gwiazd kina i estrady polskiej (np. Marioli Bojarskiej - Ferenc, Helena Deeds,Sławy Przybylskiej, Joanny Sarapaty ,Pascal Brodnicki).
Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na międzynarodowy plenerze malarski w Dreźnie (Palais Sommer). Z pośród polskich artystów, których dzieła wzięły udział w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro (Wielki Balu Forbesa 2013) praca jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik .
Kuratorka wystaw, współzałożycielka sekcji Młodzi Sztuką przy OW ZPAP oraz współorganizatorka wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010r w Hotelu Sheraton, w Warszawie.

W latach 2012 -2014 współtworzyła i pracowała w duecie kuratorskim (L&A CURATORS Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art ) z Agą Pietrzykowską. Z którą wspólnie zrealizowały następujące projekty i wystawy, m.in.:
- ”Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art” ( Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie, luty - kwiecień 2013)
- "Kontrapunkt | Młodzi Sztuką" (Galeria Elektor, Warszawa, maj - czerwiec 2013)

Współpracuje na stałe z prestiżową Galerią Sztuki Quadrilion S.A. w Warszawie, Galerią sztuki Cavaletto.pl.

Współpraca z Kwartalnikiem Nauk o Przedsiębiorstwie - ogólnopolskie pismo naukowe poświęcone najnowszym nurtom teoretycznym w naukach ekonomicznych ( prezentacja wybranego artysty w każdym kolejnym numerze).
W latach 2011 -2012 zrealizowała 44 portrety znanych osób /rysunki/ (m.in. Aleksandry Kurzak, Mariusza Czerkawskiego, Teresy Lipowskiej, Fiolki Najdenowicz) do programu “Sztuka Życia” (wg Marioli Bojarskiej – Ferenc), (3 sezony, 44 odcinków), TVP 2.
Autorka ilustracji do książki (2014) Artura Cieślara "Kobieta metamuzyczna" (12 portretów: Grażyna Auguścik, Ania Dąbrowska, Urszula Dudziak, Katarzyna Groniec, Krystyna Janda, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Nosowska, Sława Przybylska, Jadwiga Rappé, Maria Szabłowska, Magda Umer i Elżbieta Zapendowska ).
Autorska ilustracji do książki (2015) Manana Chyb "Czas przebudzeń. 12 podróży do wolności" (12 portetów: Małgorzata Corvalan, o. Wojciech Drążek, Wojciech Eichelberger, Krystyna Łukawska, Malwina Okrzesik, Monika Popowicz, Aleksander Poraj, Jerzy Prokopiuk, Dominik Rettinger, Antonina S., Andrzej Saramowicz, Anna Temczuk).

Współpraca z fotografem Arcadius Mauritz przy projekcie MOTH Diaries | NEW EDITORIAL. Realizacja rysunków.

Udział w V edycji "Kobiety kobietom" (2016) projektu kalendarza artystycznego Gedeon Richter, wśród grona wybitnych artystów, grafików pod kuratelą, autora koncepcji artystycznej Andrzeja Pągowskiego. Przez pół roku mieszkała w USA, realizując obrazy do prywatnych kolekcji sztuki.

Autorka malarskich i rysunkowych serii psychologicznych portretów znanych ludzi "AMERICAN ARTIST IN PROGRESS", "Lucian Freud in progress”(m.in. Ennio Morricone, Lucian Freud, Jean Micheal Basquiat, Picasso, Frida, Warhol) na podstawie unikatowych materiałów w postaci fotografii, filmów, szkiców i listów.

2017 - cykl ilustracji na potrzeby filmu dokumentalnego "Dom architekta Horodeckiego", Polska, 2017, reż. Wiesław Romanowski, TVP

2017, kwiecień - Indywidualna wystawa " Kocham, lubię, szanuję" w Galerii sztuki Quadrilion, Carmen Tarcha w Warszawie.

2017 / 2018 udział w projekcie "Sztuka teraz" organizowanej przez SZLACHETNĄ PACZKĘ i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne ale i przez media – wywiady z artystką i jej prace wielokrotnie prezentowane są od lat w różnych stacjach telewizyjnych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych (1). Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce i o rynku sztuki.
m.in.:
TVN 24, After Nyne Magazine, ART ARENA NEW YORK, LVBX Magazine, Aesthetica Magazine, ART TIMES, ELLE, Dzień dobry TVN, FORBES, WERANDA, Business Insider Polska, Art & Business, Kwartalnik Artysta i Sztuka , MINERVA blog, RDC - radio, Good Polish School NYC, Foundation Art Humanitatis, journal Trendy Art of Living, Clam Magazine, Czas na Wnętrze, Imperium Kobiet, Radio ZET Gold, program Qadrans Qltury, fineLIFE, Magazyn, Galeria Sztuki Dostępnej Limited Edition, Magazyn Purpose, Babski
Londyn , Hedonist Magazine, portal Czytaj, nie pytaj, DomiMagazine, Lounge Magazyn, Gość Poranka tvp.info, "Wilnoteka" TVP Polonia, Radio RAMPA NY, Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie, Creative Poland, , Radio WNET, Poland – Art, Niezła sztuka, Gallery STORE, Kurier Warszawski TVP Info, Artystyczne strony, MISTRZYNIE ŻYCIA, Eliza Chojnacka blog.
 

'Nie obawiasz się, że Twoja sztuka jest za mało współczesna, za bardzo alternatywna.. Nie wpisujesz się w charakterystyczne dla mainstream'u nurty kolorów, kształtów.. Twoja twórczość jest klasyczna..skąd takie upodobanie?

Nie ma takich obaw. Kilka lat temu takie obawy brakiem zainteresowania przedstawiła moja rodzina, a część mojego środowiska patrzyła z boku z niedowierzaniem czy ktoś będzie zainteresowany moją twórczością, a co dopiero jej nabyciem. Dziś mojej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach znaczących osób w Polsce (portrety członków rodziny Marioli Bojarskiej – Ferenc, Jan Hartman, Magda Umer, 44 portrety znanych osób ze świat polityki, kultury - u każdej z nich w kolekcji – program „Sztuka życia wg. Marioli Bojarskiej – Ferenc) i na całym świecie (w Belgii, w Szanghaju, w Finlandii, w USA, w Japonii, w Anglii, Francji). Moją specjalnością jest malarstwo i rysunek. W tych dwóch przestrzeniach plastycznych najlepiej lubię się na przemian wypowiadać ponieważ mam taki ogromny wewnętrzny imperatyw. Komercyjne nie znaczy gorsze, do artysty należy ostateczne zdanie i jakość dzieła. Moja twórczość jest rozpoznawalna w każdej szerokości geograficznej – „realizm ekspresyjny” – termin własny, używany wielokrotnie w wywiadach, materiałach prasowych. Oczywiście nieustanie pracuje nad warsztatem i źródłami inspiracji by nie popaść w manierę. Moja twórczość to moje wnętrze, moja osobowość. Jak najbardziej podlega inspiracjom, ale nie naciskom ze strony innych ludzi, zjawisk, prądów, manier. Mody się zmieniają, a malarstwo jak istniało będzie istnieć niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych. Wielokrotnie rozmawiając z rożnymi osobami podkreślam – Białe płótno, karta pochłania wszelkie pytania, myśli, nasyca wątpliwości, dlatego przystając przed nim trzeba być bardzo pewnym co się chce przekazać inaczej potrafi zdominować artystę dopóki, póty nie podejmie decyzji, pierwszych pociągnięć pędzla.'

Fragment wywiadu w prestiżowym magazynie Czytaj, Nie pytaj | styczeń 2015
Wywiad z Laurą La Wasilewswką  przeprowadziła Magdalena Kocój.