W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

MICHAŁ KARCZ

 


Michał Karcz - urodzony w Warszawie w 1977 roku.  Absolwent warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Jest autorem kilkuset okładek do płyt i książek. Współpracował  z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in.: Steve Roach (USA), Vnv Nation (Wielka Brytania), Conjure One (USA), Front Line Assembly (Kanada), Erik Wollo (Norwegia), Glass Hammer (USA), Fish on Friday (Belgia). Jego okladki pojawialy sie w wydawnictwach takich znanych pisazy jak: Cormac McCarthy, czy Kim Stanley Robinson. Wywiady oraz artykuły poświęcone jego twórczości moźna znaleźć w takich magazynach i prasie jak: FOTO, Photoshop Kreatywny, Advanced Photoshop, Chip Photo Video, Digital Photo czy Daily Mail.
Michał Karcz znalazł się także w zespole projektującym plakaty i kampanię dla hollywoodzkiej produkcji The Road z Viggo Mortensenem i Charlize Theron na podstawie nagrodzonej Pulitzerem ksiażki Cormaca McCarthy’ego. Obecnie pracuje jako freelancer projektując grafikę użytkową i fotografując.
 "Przygoda z fotografią zaczęła się jeszcze w czasach, kiedy na górskie wycieczki zabierało się ciężki, średnioformatowy aparat i kilka rolek 12-klatkowego filmu, a łazienka zamieniała się od czasu do czasu w prymitywną ciemnię. Z czasem jednak to nie wystarczało, aby móc tworzyć trudniejsze do realizacji wizje i pomysły. Równolegle do fotografii zajmowałem się malarstwem, bo tylko farby i płótno pozwalały utrwalać, materializować wizje oraz sny trudne lub nie do zrealizowania ówczesną techniką fotograficzną.
Dopiero kilka lat temu wraz z nastaniem ery digitalizacji udało się połączyć te dwa elementy i za pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych odnalazłem nowy sposób artystycznej wypowiedzi i mam nadzieję, że moje prace zatrzymają widza na chwilę, wpłyną na emocje i pozwolą uciec od rzeczywistości.
Większość  prac to podróż do nieistniejących miejsc, krain ze snów, wyobraźni, a także lęków i ponurych wizji przyszłości, które mogą stać się naszym udziałem.
Inspiracje czerpię od wielu artystów bez względu na to czy trafiają do mnie za pomocą zmysłu wzroku czy słuchu jednak to muzyka jest najbardziej wpływowym medium podczas kreacji prac, nierozerwalną częścią obrazu"
 

Michał Karcz
WWW

Na caly dorobek Michała Karcza składa się okolo 800 prac powstalych od 2004 roku i reprezentujących główne wątki jego twórczości. Dominują fantasmagoryczne krajobrazy, niebotyczne szczyty, mroczne nieboskłony, metafizyczne przestrzenie. Czasem pojawia się element architektury, również fantastycznej, symbolicznej… Postać ludzka jest tu rzadkim gościem a jeżeli już się pojawia to wręcz miniaturowa, zagubiona w epickich przestrzeniach, przemykająca jak owad w cieniu megalitu.  Chyba właśnie ta „epickość” jest wyróżnikiem prac Karcza; artysta kreuje przestrzenie mityczne, archetypiczne, skrojone na miarę herosów z antycznych podań…Nie boi sie tez podejmować tematów trudnych, charakteryzujących współczesny świat, ukazywac jego wady i poruszać problematykę egzystencjalną.