W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

MAŁGORZATA BAŃKOWSKA

 
Małgorzata Bańkowska maluje od zawsze, odkąd pamięta. W jej twórczości dominuje erotyka, fetysz przeplatane motywami militarnymi, biomechaniką oraz medyczną porażką. Jej prace przedstawiają głównie kobiety. Kobieta maszyna, kobieta piękna nawet bez rąk i nóg jest bardzo użyteczna i kreatywna. Psychodeliczny i nieco zagubiony klimat pełen lalek.

Maluje o tym, co w jakiś sposób ją dotyka, przeraża albo zwyczajnie zachwyca i intryguje. Lubi ten stan, kiedy w głowie tworzy się już jakiś zarys... wtedy robi pierwsze szkice, zapiski. Ten pierwszy zamysł często odbiega od efektu końcowego, ale ta droga jest najciekawsza. Jak twierdzi  - samo tworzenie to ciężka robota intelektualna. Jej prace wzbudzają kontrowersje, zwłaszcza grafiki, ale są prawdziwe nawet w tej swoje surrealistycznej masce...

Nie lubi mówić o sobie i o obrazach, ważna jest tajemnica, rozmowa z widzem, bo przecież autor poprzez sztukę prowadzi dialog. Tego "czegoś" nie da się po prostu opisać, nazwać. Gdyby można było użyć języka, sztuka nie byłaby potrzebna. Każdy sam musi odnieść się do tego, co widzi, to taka próba uchwycenia tego, co nieuchwytne. 

Na co dzień projektuje i maluje ubrania. To pomysł jej męża - ręcznie malowane, unikatowe wzory. To pozwala jej jeszcze bardziej się rozwijać, szukać i poszerzać warsztat.

Miała szczęście spotkać w swoim życiu niezwykłego mężczyznę, który jest jej oddanym mężem, który ją inspiruje i czasem stawia do pionu. To akurat bardzo istotne przy jej marzycielskim podejściu do życia. Kiedyś nie potrafiła sprzedawać swoich prac, wycenić swojej twórczości. Teraz jest to łatwiejsze. W końcu człowiek nie żyje i nie tworzy tylko dla siebie.. a przynajmniej nie Ona.

Jej prace zdobią wiele prywatnych kolekcji w Azji, Skandynawii, Polsce oraz w Niemczech. Największa prywatna kolekcja prac Małgorzaty znajduje się w Chinach.

Wystawy indywidualne:
1.    "Obiektów" Dom Kultury O.K w Brwinowie
2.    "Implant" Dom Kultury Świt w Warszawie, 2013
3.    VITAL FORUM, Hotel Westin, Warszawa, 2014
4.    Zaklęte Rewiry, Wrocław, 2015
5.    Soho Factory, Warszawa, 2015
6.    „Części zamienne”, Instytut Pozytywnej Seksualności, Warszawa, 2016

Wystawy zbiorowe:
1.    "Anioły", Willa Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa
2.    Zbiorowa Wystawa Malarstwa, Dom Kultury CKiO Podkowa Leśna
3.    Wystawa zbiorowa podczas Erotrends, Warszawa, 2014
4.    "Body Work", Austriackie Forum Kultury, Warszawa, 2014