2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

Elżbieta Owczarek Światłografia

„Z czasem odkrywałam, że materialność jest tylko częścią istoty natury i moje prace zaczęły tracić realistyczne odniesienia. Fascynowało mnie to, co nieuchwytne, nieopisane, nienazwane. Każda z technik, które stosuję, umożliwia mi głębsze zrozumienie natury światła, koloru i przestrzeni. Pomaga łączyć w jedno
to, co tworzone i to, co doświadczane.”

Elżbieta Owczarek

 
Wystawa Elżbiety Owczarek, przy współpracy Łukasza Matkowskiego (montaż) oraz Katarzyny Figat (muzyka), to multimedialne widowisko będące artystycznym zapisem poszukiwań zależności między światłem i kolorem. Zestaw 26 fotografii został wykonany za pomocą utrwalania promieniami UV na płytach lub druku  fine art na archiwalnym papierze Hahnemuhle.  Te  zamknięte w formie kwadratu mikroświaty eksplorują motyw dwóch kół będących ze sobą w zależności bliskości i oddalenia, rozświetlanych wiązkami świateł. Figury doskonałe jakimi są kwadrat i koło pozwalają dryfować widzowi w stronę metafizyki i nieskończoności.

Zastosowanie światłografii, wyjątkowej techniki fotograficznej, daje możliwość dostrzeżenia zjawisk, które dla oka nieuzbrojonego nie są widoczne. Jedynie za pośrednictwem aparatu fotograficznego jesteśmy w stanie dostrzec ten tajemniczy i magiczny wymiar rzeczywistości. Elżbieta Owczarek z wielkim talentem i wrażliwością odkrywa przed widzem niezwykły świat koloru i światła, któremu wręcz nie sposób się oprzeć.

*Fragmenty artykułu, napisanego przez dra Kazimierza Łyszcza  do Gazety TYDZIEŃ POLSKI w Londynie.
Artykuł ukaże się w związku z wystawą  Zatrzymaj siebie. Światłem malowane Elżbiety Owczarek w Galerii POSK w Londynie. 

 
 Elżbieta Owczarek. Wystawa światłografii

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane  3.02–16.02.2018
Galeria POSK w Londynie 
238-246 King Street
Londyn  W6 0RFELŻBIETA ZOFIA OWCZAREK
Urodzona w Sandomierzu. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy w Warszawie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Apoloniusza Węgłowskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Andrzeja Markiewicza na Wydziale Sztuki Uniwersytetu T-H w Radomiu. Wcześniej w Centrum Pedagogicznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ukończyła studia podyplomowe oraz stacjonarne studia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków – Oddział Warszawski, Sekcji Malarstwa i Grafiki. Członkini Zarządu Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Należy do grup twórczych PositiveArt, VisualDance.
Uczestniczyła w ponad  stu wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i za granicą.
Ulubione sposoby wypowiedzi artystycznej to malarstwo, grafika, rysunek, fotografia.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Wystawa Katarzyny Jurczenia „The world needs your/my creative emotions.”
2019-02-25

Wystawa Katarzyny Jurczenia „The world needs your/my creative emotions.”

     
ZOBACZ TAKŻE: