2014-07-03

SHOEting Stars. Shoes in Art and Design, Wiedeń

Buty to słowo klucz,  otwierające drzwi do różnorodnych opowieści, osobistych doświadczeń i tych znanych, zasłyszanych historii. Żaden inny ubiór nie obrósł tak gęsto w znaczenia, żadnemu innemu nie poświęcano tyle uwagi. Buty to pasja, fetysz czy, dla niektórych symbol zmysłowości. Poza tym, że odpowiadają na zwykła potrzebę ochrony stopy są jednocześnie atrakcyjnym medium dla artystycznych poszukiwań.  Przedmiotem wiedeńskiej wystawy jest kontemplacja butów nie tylko jako elementu przemijającej mody, ale jako designerskich obiektów, które wykraczają daleko poza jedynie użytkową funkcję.
Aleksandra Kielpinska, Londyn
Aleksandra Kielpinska, Londyn

Większość z około 220 eksperymentalnych par obuwia zaprojektowanych i często wykonanych przez projektantów, artystów i architektów jest unikatami jedynymi w swoim rodzaju, bądź też wykonanymi jedynie w krótkiej serii. Część z obiektów to wręcz małe rzeźby, niezwykłe rozwiązania  koncepcyjne, lub prowokacje wobec głównego nurtu.
Tea Petrovic, Bośnia i Harcegowina
Tea Petrovic, Bośna i Harcegowina

Buty zgromadzone na wystawie cechuje fantazyjność form, jakość i nieszablonowość zastosowanych materiałów oraz "emocjonalna wartość dodana" - często ze szkodą dla możliwości ich rzeczywistego noszenia. Wystawa ukazuje jak rozmyte są granice między sztuką, wzornictwem a rzemiosłem.
Różnorodne możliwości tkwiące w butach jako w twórczym nośniku znajdują odzwierciedlenie nie tylko w butach samych w sobie, ale także w instalacjach, fotografii i filmach pokazywanych podczas wystawy.
 
 
Czytaj więcej: http://www.kunsthauswien.com/en/exhibitions/current

 

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU