2014-12-30

Monika Wyłoga i Wiola Stankiewicz w Centrum Sztuki Galeria El

Monika Wyłoga (ur. 1986 Elblągu). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w 2012 roku. Podczas studiów zajmowała się poznawaniem technik związanych z drukiem na tkaninie. Jej drugą specjalizacją było projektowanie obuwia, na którym wykonywała wiele rysunków projektowych, przez co zainteresowała się ilustracją. Tworząc ilustracje wypracowała swój własny styl używając głównie mazaków i markerów oraz elementów kolażowych wyciętych z gazet. Sportretowała wiele znanych osób z polskiego i zagranicznego show-biznesu (np. cykl 'Bogowie' przedstawiający znane polskie osobistości jako bogów olimpijskich prezentowany w ramach Łódź Design Festival w 2013 roku). Równolegle z tworzeniem ilustracji zajęła się malarstwem akrylowym. Dyplom z malarstwa przedstawiający mroczne sceny z baśni braci Grimm obroniła w pracowni prof. Marka Czajkowskiego. Kolejnym krokiem w rozwoju malarskim było przeniesienie stylu ilustracji na płótno. Często w jej pracach poza farbą używa złotego brokatu, sztucznych pereł czy farbowanych piór. Obecnie tworzy ilustracje, projektuje plakaty, stale wystawia obrazy na Aukcjach Młodej Sztuki.


Monika Wyłoga, Skakanka
 
Cykl obrazów prezentowanych w elbląskim Centrum Sztuki Galeria El oscyluje wokół tematu zabawy. Zabawa choć znana wszędzie i w każdej kulturze przybiera różnorodne realizacje. Choć podejmowana  dla przyjemności i rozrywki może mieć różnorodny przebieg i finał. Stanowi też ciekawy katalizator bo to co nas bawi na jakimś poziomie nas przecież określa. Monika Wyłoga w swoim cyklu akrylowych obrazów interpretuje zabawę na wiele sposobów: jest ekscytująca, niebezpieczna, a czasem nawet mroczna. Motywem podjęcia zabawy jest jednak zawsze oczekiwanie przyjemności. Monika Wyłoga nie skupia się jednak na finale, rezultacie zabawy ale na samych momentach jej trwania. Są to czasem niepokojące, czasem intrygujące chwile, które nie dają jasnych odpowiedzi o finał, ale mają moc wciągania widza i prowokowania pytań. Co nas bawi? Jakiej oczekujemy rozrywki?

Monika Wyłoga, Zabawka
Monika Wyłoga, Zabawka
 
Wiola Stankiewicz urodziła się w 1987 roku w Elblągu. W 2007 roku rozpoczęła edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W trakcie studiów wzięła udział w programie wymiany studenckiej z Escola Superior Artistica w Porto. Wkrótce po ukończeniu ASP wróciła do Portugalii i kontynuowała naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Porto. Tam również miały miejsce jej pierwsze wystawy, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe.

Cykl obrazów „Najprostsza historia miłosna” opowiada o miłości miedzy kobietą a niedźwiedziem, naturalnie tak skomplikowanej, jak każda inna. Równolegle artystka tworzy tekst, który może ale nie musi uzupełniać cykl.
Artystka korzysta z techniki up-cyclingu. Korzysta z rzeczy znalezionych, zapomnianych, niepotrzebnych używając ich jako podobrazi.

Wiola stankiewicz, Dzień po
Wiola Stankiewicz, Dzień po                                                                                                                    Nocny jeździec


12 luty-15 marzec
Centrum Sztuki Galeria El
Kusnierska 6, 82-300 Elbląg
https://www.facebook.com/events/283773421746893/?ref_newsfeed_story_type=regular&source=1
Limitowane edycje prac Moniki Wyłogi dostępne także tutaj: http://www.lumarte.eu/monika-wyloga-a78

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane