2016-05-25

FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ RZESZÓW 23.05-04.06.2016

      Ruszyła V edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. Wydarzenie  jest okazją do rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa. Co roku eventy odbywają się w innym, zaskakującym miejscu, które specjalnie adaptowane jest na potrzeby festiwalu. Do tej pory Festiwal odbył się m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ulicy Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, czy w fosie rzeszowskiego Zamku.

Wybierane są miejsca industrialne, nietypowe lub przeciwnie – znane i lubiane, ale na czas trwania Festiwalu wykorzystane inaczej niż na co dzień. Ta idea służyć ma rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy.
      W programie Festiwalu znalazły się wystawy, wykłady, prezentacje, instalacje, filmy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, które zlokalizowane są w różnych miejscach Rzeszowa. Otwarcie festiwalu odbyło się 23 maja wernisażem prac polsko-hiszpanskiego duetu ZUPAGRAFIKA i akwareli Tytusa Brzozowskiego. Wystawę można oglądać do końca festiwalu. 
W dniach 30 maja – 3 czerwca w ramach FPMu odbędzie się Architydzień organizowany przez rzeszowski SARP. Zaproszenie przyjęli m.in. arch. Zbigniew Maćków – /Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Wrocław, arch. Stanisław Deńko /Wizja Sp. z o.o. – Kraków, arch.Paweł Zieliński /Mofo Architekci MA Sp. z o.o.  Kraków, arch. Łukasz Sykała /Instytut Rozwoju Miast – Kraków czy arch. Przemo Łukasiki i Łukasz Zagała z MEDUSAGROUP /Katowice/. Festiwal Przestrzeni Miejskiej to wydarzenie integrujące lokalną społeczność, dając jej realną możliwość dyskusji na temat kondycji miasta i wpływu na kierunki jego rozwoju.

      W tym roku FPM wybiega nieco w przyszłość i jego myślą przewodnią będzie Rzeszów w 2050 roku. W Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im.  Piotra Michałowskiego zostaną zaprezentowane dwie wystawy – wystawa plakatów i gadżetów duetu ZUPAGRAFIKA) oraz wystawa akwareli Tytusa Brzozowskiego– twórców odnoszących się do architektury. Ponadto w Kinie Zorza odbędą się pokazy filmów „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen oraz „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind. Wtedy również zostanie zaprezentowana wystawa SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015, której gościem specjalnym będzie arch. Kazimierz Łatak.

      Wzorem ubiegłego roku organizatorzy nawiązali współpracę z Politechniką Rzeszowską, której studenci skupią się nad rewitalizacją dwóch rzeszowskich placów – Balcerowicza i Wolności. Owocem ich pracy będą makiety obrazujące nowe zagospodarowanie tych terenów oraz dyskusja z ich udziałem na temat powstałych prac i architektury.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej, wystawa prac Tytusa Brzozowskiego


Festiwal Przestrzeni Miejskiej, wystawa prac Tytusa Brzozowskiego

Festiwal Przestrzeni Miejskiej, wystawa prac duetu Zupagrafika

Festiwal Przestrzeni Miejskiej, wystawa prac duetu Zupagrafika
strona wydarzenia: https://www.facebook.com/FestiwalPrzestrzeni/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU