2014-08-14

Bella Skyway Festival 2014: „Dotknąć horyzontu, doświadczyć nieskończoności”

Jeden z najbardziej niesamowitych festiwali światła w Europie — Bella Skyway Festival — odbędzie się w Toruniu w dniach 26–30 sierpnia 2014 roku. Międzynarodowi twórcy światła porwą publiczność w podróż, po mieście doskonale znanym, lecz odmienionym światłem artystycznych wizji. Toruń przez kilka sierpniowych dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi będzie można dotknąć kosmosu.
Festiwal, organizowany nieprzerwanie od 2009 roku, stanowi unikalne połączenie sztuki światła i astronomii. Ideą festiwalu jest zaciekawienie publiczności pięknem i tajemniczością kosmosu. Podczas Bella Skyway Festival sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta. Instalacje świetlne, akcje specjalne i happeningi są poświęcone konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia. Wydarzenie ma charakter plenerowy, otwarty, niekomercyjny.


Bruno Peinado, Księżyc 2009

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Toruń zmieni się w wielkie eksperymentalne laboratorium. Prezentowane instalacje staną się maszynami czasu, które zabiorą widzów w podróż, podczas której zostaną zawieszeni w czasoprzestrzeni.
Program festiwalu tworzą trzy części metaforycznie zatytułowane „Bezmiar miasta”, „Kinowe krajobrazy”, „Percepcyjne sztuczki”. W ramach pierwszej kategorii powstaną efemeryczne budowle, które na pięć festiwalowych dni wtopią się w miejski krajobraz, przełamując jego utartą percepcję. „Kinowe krajobrazy” będą tworzyły nowoczesne mappingi 3D prezentowane obok wideoinstalacji. W programie festiwalu ważną rolę odgrywać będą także subtelne instalacje poukrywane w zakamarkach toruńskiej starówki, które będą stanowić wytchnienie dla oczu i duszy po pełnej kolorów i monumentalnych prac festiwalowej podróży. Instalacje wpisujące się w trzecią festiwalową kategorię zatytułowaną „Percepcyjne sztuczki” będą prowokować do odpowiedzi na pytanie „czy to, co widzimy, istnieje naprawdę?”.


Jana Matejkova, Midzynarodowy Festiwal światła Skyway

Jana Matejkova, Narodziny Gwiazdy, 2012

materiały prasowe Bella Skyway Festival
więcej na: http://www.bellaskyway.pl/pl/

program: http://www.bellaskyway.pl/pl/program-festiwalu/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU