W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

ANNA KORDOWICZ-MARKUSZEWSKA

 

ANNA KORDOWICZ-MARKUSZEWSKA
mgr sztuki, malarz, architekt wnętrz.
Studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej w latach 1997-2004.
Asystentka w katedrze projektowania architektonicznego prof. Haliny Skibniewskiej w latach 2000-2002.
Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2003-2008.
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2006 za całokształt twórczości na ASP.

Dyplom w 2009 roku, na ASP w pracowni prof. Marka Sapetto, specjalność: MALARSTWO (cykl obrazów: 'Łodzie i kutry rybackie')
Aneks do dyplomu z RYSUNKU u prof. Ryszarda Sekuły ('Gra' - autorskie karty do gry oraz związane z nimi studium postaci).
Aneks do dyplomu z tkaniny artystycznej u prof. Doroty Grynczel (technika batik 'Łodzie i kutry rybackie').
Praca teoretyczna pod kierunkiem prof. Wojciecha Włodarczyka ('Pewna Kolorowa Płaszczyzna w Architekturze').

Jej twórczość była wielokrotnie prezentowana na wystawach indywidualnych i grupowych, a obrazy i rysunki znajdują się w licznych, prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Ostatnie parę lat intensywnie projektowała w duecie z mężem Leszkiem Markuszewskim niebanalne, awangardowe i całkowicie eksperymentalne wnętrza dla klientów poszukujących autorskiego, odważnego detalu oraz mobilnej przestrzeni.
Obecnie mieszka i tworzy od Kazimierzem Dolnym.
Poświęciła się malarstwu, rysunkowi i prowadzeniu założonej wraz z mężem małej przestrzeni wystawienniczej: 'La Galeria' (start 01.07.2014). 'La Galeria' rozpoczęła działanie w Kazimierzu Dolny, a teraz zamieni się w obiekt ekspozycyjny: 'La Dziura' i niebawem zostanie otwarty w sąsiedztwie pracowni.

W tej prywatnej przestrzeni wystawienniczej 'La Galeria' w każdą sobotę, w sezonie odbywały się cykliczne ZDARZENIA... Strona: 'La Galeria-La Dziura' (Facebook).

Twórczość Anny Kordowicz-Markuszewskiej to przede wszystkim: MALARSTWO, RYSUNEK, ILUSTRACJA, BATIK.
We współpracy z mężem Leszkiem Markuszewskim chętnie zajmuje się także eksperymentem w ARCHITEKTURZE WNĘTRZ.
To po malatstwie druga miłość artystki i często zazdrośnie woła o pierwszeństwo.
Jednak jej największą pasją zawsze było i będzie MALARSTWO.

Pani Katarzyna Haber-Pułtorak, kurator jednej z indywidualnych wystaw artystki tak określa jej malarstwo:
'(...) Kompozycje o starannej konstrukcji opierają się na nielicznych liniach pionowych, zakłóconych dziesiątkami diagonalnych. Farba ma zróżnicowaną grubość - czasem kładziona szpachlą kiedy indziej ukazuje prześwitujące, białe płótno. Markuszewska sięga do najlepszej tradycji. W jej obrazach odnaleźć można wpływy Dubuffeta i Stuarta Davisa. Widać tu dynamikę, temperament, bezbłędny instynkt malarski i przede wszystkim dekoracyjność - grzech niewybaczalny współczesnej sztuki. Natalia Gonczarowa, której obraz 'Zbiór jabłek' (1909) w 2007 roku, w domu aukcyjnym Christie's został sprzedany za najwyższą sumę kiedykolwiek zaoferowaną za dzieło kobiety - 4,9 mln funtów, zapytana kiedyś o dekoracyjną sztukę - powiedziała: “dekoracyjna sztuka? Poetycka poezja. Muzyczna muzyka. Bez sensu. Każde malarstwo jest dekoracyjne. (...) Dekoracyjność jest przecież nieodłączną częścią malarstwa'.' 
Kurator wystawy: Katarzyna Haber-Pułtorak