2017-03-24

„Rzadko dodaję, częściej odrzucam”. Rozmowa z Agatą Wierzbicką

Agata Wierzbicka, Fashion illustration 2

Z wykształcenia jesteś architektem. Którędy wiedzie droga od architektury do ilustracji?


 Tak, skończyłam wydział architektury, ale wbrew pozorom droga do ilustracji wcale nie była kręta. Przede wszystkim z rysunkiem jestem związana od lat. To trochę banalne, ale myślę że każdy ilustrator powie Ci, że rysuje od dziecka – coś w tym jest. Najpierw był rysunek, a potem pomysł na architekturę. Nie ma nic przyjemniejszego niż przygotowywanie się do egzaminu na studia rysując – bo to z rysunku właśnie egzaminują na architekturze. W trakcie studiów poznałam inne techniki, takie jak  malarstwo czy rzeźba, co także kształtowało mnie artystycznie. Wtedy jednak nie myślałam jeszcze na poważenie o ilustracji. Dopiero konfrontacja z rzeczywistością, praca architekta, dała mi nieźle w kość – to dla mnie zdecydowanie za bardzo techniczny zawód. Same studia były niesamowicie kreatywne. Nauczenie się procesu projektowania pozwala Ci potem na nieskończoną ilość możliwości – wystarczy rozwijać się w danej dziedzinie. Ze względu na posiadanie umiejętności rysowania, profesjonalne skoncentrowanie się na ilustracji wydaje mi się dość naturalne. Niczego na siłę nie musiałam się uczyć, rysować już umiałam – wystarczyło zdać się na intuicję i po prostu zacząć się bawić technikami i interpretacją.

Z tego co mówisz, droga ku ilustracji rzeczywiście nie była kręta. Jesteś spełnioną artystką?

Jestem raczej ilustratorką, do bycia artystką jeszcze długa droga i niekoniecznie czuję potrzebę by wpasować się w tę szufladkę. Spełniona artystycznie nie jestem i mam nadzieję, że nigdy nie będę, gdyż tylko głód popycha nas dalej.  Ale czuję, że odnalazłam siebie i swoje miejsce na ziemi. Skończyłam dwa fakultety i wróciłam do korzeni, zatoczyłam koło. Co prawda cały czas mnie ciągnie do eksperymentów i pracy na pograniczu różnych kreatywnych dyscyplin, ale nie widzę w tym problemu – teraz już nie potrzebuję sprecyzowanej etykietki: projektant, architekt czy ilustrator.

Agata Wierzbicka, Foliage woman

Czy twoje wykształcenie, pomimo to, że zawodowo zajmujesz się już czymś innym, determinuje/wpływa na Twoją twórczość?

Zdecydowanie tak. To widać na moich pracach. Są np. dosyć minimalistyczne, zawierają tylko tyle informacji, ile w danej chwili potrzebowałam by uchwycić jakąś myśl. Dodatkowo są bardzo staranne co mnie czasami irytuje. Myślę, że nie jestem w stanie uwolnić się od wpływu architektury. Nie mówię, że to dobrze czy źle. Dla jednych to zaleta dla drugich wada. Przestałam z tym walczyć, taka jestem, tak rysuję, tak maluję. Oczywiście uwielbiam prace innych artystów, gdzie nic się nie zbiega, proporcje się nie zgadzają i to w ogóle nie przeszkadza – wręcz przeciwnie, tworzy jakąś dziwną lekkość i swobodę. Mam nadzieję, że to wszystko przede mną. Nie zamykam się na nowe, jestem głodna wyrzucenia tego co mam w głowie, złamania reguł, które niejako tworzą teraz tożsamość moich prac. Całkowite oderwanie się od tego co mnie ukształtowało, czyli od architektury, nigdy jednak do końca nie będzie możliwe, ale to też stanowi o odrębności moich prac, przynajmniej mam taką nadzieję.

Odchodzisz za to od architektury w sferze tematycznej. Co Cię interesuje?

 Głównym obiektem jest człowiek. To temat, który wciąż eksploruję. Bardzo interesuje mnie sylwetka zatrzymana w konkretnym momencie, niejako zamrożona w danej chwili. Bardzo lubię niepozowane zdjęcia, ten moment kiedy dana osoba nie wie, że jest obserwowana i zachowuje się naturalnie. Od dwóch lat fascynuje mnie też plaża, a właściwie ludzie na plaży. W publicznym miejscu  skupiam się na osobistym doświadczeniu, momencie absolutnego odprężenia,  zbudowanego z drobnych, naturalnych gestów. W wakacje zbieram materiały do kolejnych letnich serii, które z pasją realizuję jesienią i zimą. Jak na razie jest to moja fascynacja dominująca, mam kilka planów z tym związanych. Lubię też modę, głównie uliczną, gdyż w niej przejawia się talent i niesamowita kreatywność ludzi mody – nie są odgórnie ubrani w modne schematy - to artyści podkreślający swój indywidualizm. Takie kolorowe ptaki.
Zajmuje się też ilustrowaniem botaniki. Natura potrafi być nieprzewidywalna.

Masz swoją ulubioną technikę? Jak pracujesz?

Oczywiście mam. Od lat próbuję swoich sił w technikach kryjących takich  jak akryl czy olej. To ciągła fascynacja zaszczepiona jeszcze w czasach studenckich.  Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości poświęcę im trochę więcej czasu. Najwięcej natomiast pracuję na komputerze. Jest to nieodłącznie związane z moją pracą i zleceniami, które sprawnie i dokładnie wykonuje się digitalowo. Uczyłam się warsztatu na technikach tradycyjnych jak ołówek, piórko, kredka i akwarela i  właśnie dlatego największy sentyment mam do prac wykonanych tymi technikami. Bardzo lubię też mieszać techniki i eksperymentować. To mnie zawsze najbardziej zaskakuje – rzadko efekt końcowy jest dokładnie taki jak w mojej głowie i właśnie to jest w tym najciekawsze.

Często nie dopowiadasz, raczej sugerujesz. Celowo rezygnujesz z dokończenia pracy, zostawiając miejscami jedynie sam kontur lub próbkę koloru czy faktury.

O widzisz i to jest kolejna pozostałość po studiach architektonicznych :) Minimum środków do uchwycenia danej chwili, do pokazania tego co chcę. Rzadko dodaję, częściej odrzucam. Tak po prostu mam. Nigdy nie kalkuluję na chłodno, działanie intuicyjne wyprzedza myśl, ale mam poczucie, że zostawiam odbiorcy jakąś dodatkową szczelinę, punkt zaczepienia, płaszczyznę interpretacyjną.  I po prostu czuję, że coś ma być tak narysowane i już :) Może też jestem zbyt niecierpliwa by siedzieć długo nad jedną pracą i chciałabym już zacząć następną.

Gdzie można zobaczyć Twoje prace?

Moje prace pojawiają się na aukcjach młodej sztuki, są także dostępne w postaci wydruków fine art w limitowanych seriach. Na bieżąco informuję także w mediach społecznościowych o nadchodzących wydarzeniach. W lutym np. odbędzie się wystawa moich prac w restauracji Tamka43 na warszawskim Powiślu. Pokaże na niej prace z 2016 roku i dodatkowo zupełne nowości, które nie były jeszcze nigdzie publikowane. Zapraszam serdecznie.

Agata Wierzbicka - artystka interdyscyplinarna, pracująca na pograniczu ilustracji, designu i sztuki, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Agata Wierzbicka, Botanic II

Agata Wierzbicka, Monstera Leaves

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU

     
ZOBACZ TAKŻE: