2016-09-05

Machina zwana wyobraźnią. Rozmowa z Julią Borzucką


"To co oglądane przez nas setki razy, obrazy ikoniczne, wrośnięte na stałe w naszą zbiorową pamięć uzupełniam o element zaskoczenia, o coś dziwnego i nienaturalnego. Mamy wtedy szansę, żeby ponownie zobaczyć to miejsce, uruchomić machinę zwaną wyobraźnią."  Rozmowa z Julią Borzucką. 



Jak zaczęła się Twoja przygoda z rysowaniem?

Dość nieoczekiwanie. Pochodzę z muzycznej rodziny, oczywistością było dla mnie kontynuowanie tych tradycji.  Moim największym marzeniem była gra w orkiestrze. Z powodu kontuzji ręki to marzenie zostało odłożone na półkę. Stało się to w czasie intensywnych ćwiczeń, przygotowywałam się do przesłuchań przed koncertem dyplomowym w Studio Polskiego Radia. Ból był nie do zniesienia. A tu presja, napięcie, matura, wybór szkoły. Kolejny etap to maraton od lekarza do lekarza. Nagle okazało się, że nie mogę grać. Wybrałam kulturoznawstwo i zaczęłam rysować.

Tak po prostu?

W zasadzie tak. Oczywiście w stronę rysunku i sztuk plastycznych ciągnęło mnie nieomal od zawsze. W zasadzie odkąd sięgam pamięcią rysowałam. W liceum zaczęłam wycinać elementy z gazet i czasopism, składowałam je w pudełku. Dopiero po jakimś czasie zaczęłam tworzyć z tych skrawków kolaże. Początkowo były to zestawienia czysto wizualne, nie zastanawiałam się nad ich znaczeniem, powodami, dla których właśnie te elementy składam w jeden obrazek. Po jakimś czasie zaczęło mnie fascynować to, jak zmiana kontekstu, wyrwanie czegoś z otoczenia może ten element zmieniać, jak nabiera innych sensów, czasem zupełnie przeciwstawnych niż te pierwotnie zakładane.
Kolejny krok to odkrycie bogactwa Internetu, które  odsunęło mnie od kolaży analogowych. Spędzałam godziny na przeszukiwaniu sieci, w zasadzie bardzo trudno określić czego szukałam: czasem coś zaintrygowało mnie kolorem, formą, czasem coś wydawało mi się po prostu bardzo zabawne. Z czasem ta moja beztroska, bardzo intuicyjna zabawa, przerodziła się w coś więcej. Za pomocą kolaży zaczęłam przekazywać  treści, wszystko stało się bardziej „sensowne”, szukałam swojego stylu, najbardziej odpowiednich środków wyrazu. A narzędziem pracy stał się tablet i Adobe.

Julia Borzucka, Pływaczki

Pamiętasz swój pierwszy projekt cyfrowy?

Tak, zostałam poproszona o zrobienie plakatu. Zrobiłam go właśnie na tablecie.

I już nie mogłaś przestać?

Dokładnie☺ Oczywiście musiałam się dużo uczyć, nie znałam żadnego programu do rysowania. W zasadzie wciąż się uczę, ale mam tą być może męczącą cechę, że wszystkiego lubię się dowiedzieć sama, raczej nie proszę o porady. Zbiegło się to w czasie z odkrywaniem różnorodnych artystów na Instagramie. Patrzyłam z zachwytem jakie cuda można robić komputerowo. Oglądanie inspirującej sztuki innych artystów to wspaniała przygoda, ale też ogromny zastrzyk motywacji.

Co jeszcze Cię motywuje, skłania do działania?

Pewnego rodzaju przełom w tym co robię a raczej w moim podejściu do tego nastąpił po tym, jak moje prace ukazały się w magazynie KMAG”. Bardzo mocno dotarło do mnie wtedy, że to co robię jest oglądane, lubiane i komentowane. Poczułam, że to strasznie fajny rodzaj kontaktu i, że bardzo lubię w ten sposób się komunikować. Założyłam profil na FB, dodawałam swoje prace na Instagramie, który z bardziej prywatnego konta przerodził się w publiczne.

Czy kulturoznawstwo, które studiujesz ma jakiś wpływ na Twoją twórczość?

To co studiuję rozwija mnie i kształtuje, ma wpływ ogólnie na mnie, więc na moją twórczość też, jak najbardziej. Być może nawet moje kolaże są ściśle związane z taką kulturową refleksją na temat ikonicznych, multiplikowanych w nieskończoność miejsc. To co oglądane przez nas setki razy, obrazy ikoniczne, wrosły na stałe w naszą zbiorową pamięć uzupełniam o element zaskoczenia, o coś dziwnego i nienaturalnego. Mamy wtedy szansę, żeby ponownie zobaczyć to miejsce, uruchomić machinę zwaną wyobraźnią☺



Często w swoich pracach umieszczasz ludzi. Tylko za małych albo bardzo za dużych.

Tak. Lubię trochę pomajstrować w tej relacji człowiek – otoczenie, która jest w zasadzie bardzo sztywna, już się ustawiło i koniec. Jesteśmy mali w wielkich miastach, gubimy się i wyglądamy jak mrówki. Moje gigantyczne postaci opanowują je, łażą po drapaczach chmur, łapią samoloty i dobrze się bawią. Fajnie czasem zmienić sobie te proporcję uśmiechnąć się i złapać oddech.

Trochę też majstrujesz w antyku. David je lody a Trzy Gracje wybierają się na plażę w bikini.

Z tymi pracami wiąże się zabawna historia. Moja mała siostra zapytała mnie dlaczego rzeźby nie noszą ubrań. Nie pamiętam czy udało mi się udzielić jej jakiejś sensownej odpowiedzi, ale wtedy właśnie dla niej ubrałam Davida. Miałam takie dziwne poczucie oswajania czegoś  bardzo dalekiego i niedostępnego. Sztuka antyku wyznaczyła kanony piękna na wieki a my tu teraz chodzimy w dżinsach i airmax’ach, jemy lody i robimy selfie. Zderzenie tych dwóch światów, kultury antycznej z naszą popularną wydało mi się oszałamiające. Dokręcam jeszcze ten dysonans prostym stylem, nie cieniuję, działam plamą, mam swoje ulubione kolory Pantone.



Co dalej? Zdradzisz jakie masz plany na przyszłość?

Programowo nie planuję. Nauczyłam się, że warto zostawić sobie swobodę zmiany decyzji i działać spontanicznie (oczywiście w granicach rozsądku). Wiem, że chcę dalej się rozwijać robić to co robię. Wciąż marzę o grze w orkiestrze, wciąż chcę rysować. Zobaczymy☺

Julia Borzucka, Siatkówka






Facebook
Instagram

Wydruki fine art 




NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015
2015-10-09

Tytus Brzozowski - wystawa malarstwa 09.10.2015

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane
2018-01-30

Elżbieta Owczarek. Zatrzymać siebie. Światłem malowane

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU
2015-11-24

WZORY - WARSZAWSKIE TARGI DESIGNU

     
ZOBACZ TAKŻE: