W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

MATEUSZ SUDA

 
 

Ilustrator/ projektant graficzny artysta nowych mediów/ twórca fashion movie

Mateusz Suda, ilustrator mody, artysta nowych mediów i znakomity projektant graficzny, którego prace są pełne nieskrępowanej energii. Suda ukończył Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Głogowie, uzyskał również tytuł Master of Arts w Instytucie Artystycznym w Opolu. Dzieła, które tworzy, z jednej strony charakteryzują się pewną dozą lekkości, z drugiej możemy mówić o energetyzującej, żywiołowej palecie barwnej. Dualizm ten, będący znakomitą charakterystyką ilustracji Sudy, nie tylko zachwyca, ale sprawia, że prace artysty docierają do coraz szerszego grona odbiorców – nawet tych wymagających od współczesnej sztuki niemożliwego – a co najważniejsze, spotykają się z ich uznaniem.

Na przełomie 2011 i 2012 roku pełnił funkcję dyrektora kreatywnego działu moda na portalu Kulturalne Opole, zajmował się także materiałami do działu Street Fashion. Jest dyrektorem artystycznym, założycielem i redaktorem naczelnym serwisu internetowego MARK - link do strony makrmag.pl, gdzie głównym zadaniem serwisu jest promowanie młodych i utalentowanych artystów pracu∆ących w świecie mody, sztuki i biznesu. Oprócz ilustracji, zajmuje się projektowaniem graficznym, identyfikacją wizualną i brandingiem. Jest również obecny na wielu portalach artystycznych, gdzie sam nazywa się „artystą nowych mediów”. Pracuje jako freelancer, współpracuje z wieloma polskimi projektantami, tworząc znakomite tło wizualne ich pokazów.

Suda ma na swoim koncie szereg osiągnieć na polu artystycznym. Brał udział w wystawie RESPECT! IT’S A TOY! na festiwalu NEED FOR STREET 2 w Warszawie w 2010 roku. Oprócz tego, dostał się do półfinału konkursu projektowego Sophistis.pl w ramach Fashion Warsaw 2011. Uczestniczył w wystawie „Fashion is not dead” sponsorowanej przez markę IKEA podczas festiwalu NEED FOR STREET 3 (2011), stworzył serię ilustracji na potrzeby marki TOMAOTOMO by Tomasz Olejniczak (2011). Poza tym, nakręcił film dla duetu projektantów: Hektora Świtalskiego oraz Roberta Kargera, tworzących markę Hector & Karger, którego inspiracją była ich sukienka z kolekcji AW 2011/2012. Artysta zaprojektował także ilustracje dla marki POLYGON na potrzeby kolekcji SS 2012, współpracował z marką Orska (2012). Jego prace zostały opublikowane na łamach magazynu HOLE (2013).

Ilustracje Mateusza Sudy znacząco nawiązują do mody, śmierci i seksualności, artysta – jak sam pisze – opiera się na wielu płaszczyznach, zręcznie łącząc motywy obecne na każdej z nich. Wiele prac ma charakter groteskowy, ich forma znakomicie charakteryzuje twórcę. Film stworzony na potrzeby kolekcji SS 2013 dla Olgi Mieloszyk w ramach FashionPhilosophy Fashion Week Poland 2013 pełen jest dynamiki i energii. Feeria barw ilustracji Sudy jest znakomitym uzupełnieniem przekazu jego dzieł, a także motywem doskonale opisującym samego artystę, który – chcąc, nie chcąc – z pewnością osiągnie jeszcze bardzo w!iele w polskim designie. 

 

Dzieła, które tworzy, z jednej strony charakteryzują się pewną dozą lekkości, z drugiej możemy mówić o energetyzującej, żywiołowej palecie barwnej. Dualizm ten, będący znakomitą charakterystyką ilustracji Sudy, nie tylko zachwyca, ale sprawia, że prace artysty docierają do coraz szerszego grona odbiorców – nawet tych wymagających od współczesnej sztuki niemożliwego – a co najważniejsze, spotykają się z ich uznaniem.