In order to provide the highest quality services we use cookies. By using our site you agree to use cookies in accordance with our privacy policy.
 
 

MARTYNA WOLNA

 
Martyna Wolna (ur. 1988 w Rudzie Śląskiej), artystka tansmedialna, z wykształcenia malarka, obecnie doktorantka ASP Katowice. Maluje "odpady" - obrazy nie do końca poprawne technologicznie, malowane jednocześnie olejami i akrylami, powstające na starych płótnach, nie zawsze należących pierwotnie do artystki, do których przyklejają się kurz, śmieci, włosy z pędzla i autorki. Obrazy jednocześnie są terapeutycznym działaniem, emocjonalnym odpadem. W swojej sztuce często korzysta dosłownie z odpadów, tworząc instalacje z papierków po cukierkach lub też je malując. W kontraście do kłócących się z tradycją obrazów, artystka tworzy performance, w których wykorzystuje poprawne technologicznie atrybuty malarskie, jak na przykład deski przygotowane pod malarstwo ikon oraz przedmioty życia codziennego, z którymi jest związana przeszłość i teraźniejszość artystki. Wykorzystywane są w sposób nieujawniający swojego znaczenia, ale kreujący nowe. Wiele z nich opowiada o relacjach matki i córki, próbie połączenia tych dwóch ról. Często angażuje publiczność, niekoniecznie za jej zgodą.
W swojej sztuce często korzysta dosłownie z odpadów, tworząc instalacje z papierków po cukierkach lub też je malując. W kontraście do kłócących się z tradycją obrazów, artystka tworzy performance, w których wykorzystuje poprawne technologicznie atrybuty malarskie, jak na przykład deski przygotowane pod malarstwo ikon oraz przedmioty życia codziennego, z którymi jest związana przeszłość i teraźniejszość artystki.