W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

MARTYNA WOLNA

 
Martyna Wolna (ur. 1988 w Rudzie Śląskiej), artystka tansmedialna, z wykształcenia malarka, obecnie doktorantka ASP Katowice. Maluje "odpady" - obrazy nie do końca poprawne technologicznie, malowane jednocześnie olejami i akrylami, powstające na starych płótnach, nie zawsze należących pierwotnie do artystki, do których przyklejają się kurz, śmieci, włosy z pędzla i autorki. Obrazy jednocześnie są terapeutycznym działaniem, emocjonalnym odpadem. W swojej sztuce często korzysta dosłownie z odpadów, tworząc instalacje z papierków po cukierkach lub też je malując. W kontraście do kłócących się z tradycją obrazów, artystka tworzy performance, w których wykorzystuje poprawne technologicznie atrybuty malarskie, jak na przykład deski przygotowane pod malarstwo ikon oraz przedmioty życia codziennego, z którymi jest związana przeszłość i teraźniejszość artystki. Wykorzystywane są w sposób nieujawniający swojego znaczenia, ale kreujący nowe. Wiele z nich opowiada o relacjach matki i córki, próbie połączenia tych dwóch ról. Często angażuje publiczność, niekoniecznie za jej zgodą.
W swojej sztuce często korzysta dosłownie z odpadów, tworząc instalacje z papierków po cukierkach lub też je malując. W kontraście do kłócących się z tradycją obrazów, artystka tworzy performance, w których wykorzystuje poprawne technologicznie atrybuty malarskie, jak na przykład deski przygotowane pod malarstwo ikon oraz przedmioty życia codziennego, z którymi jest związana przeszłość i teraźniejszość artystki.