W celu świadczenia usług najwyższej jakości korzystamy z plików cookie. Korzystając z naszego portalu zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności
 
 

LAURA WASILEWSKA

 
Laura La Wasilewska - niezależna artystka i kuratorka sztuki


Urodzona w 1986r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, design, fotografią i krytyką sztuki.

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni - prof. Antoniego Fałata, aneks z rysunku u prof. Barbary Szubińskiej. Praca magisterska pod kierunkiem dr Izabeli Galickiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Wiktora Zina.

Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. w 2014 w Berlinie, Lizbonie). Udział w Targach Sztuki w (Wilno, Lipsk), aukcjach charytatywnych (Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu, Wielki Bal Forbesa), aukcjach sztuki (Dom Aukcyjny Ostoja, Dom Aukcyjny Rempex). Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą m.in. Austrii, Anglii, Niemczech, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Chinach etc. Stałe ekspozycje jej prac można zobaczyć w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na międzynarodowy plenerze malarski w Dreźnie (Palais Sommer). Z pośród polskich artystów, których dzieła wzięły udział w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro (Wielki Balu Forbesa 2013) praca jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik .
Kuratorka wystaw, współzałożycielka sekcji Młodzi Sztuką przy OW ZPAP oraz współorganizatorka wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010r w Hotelu Sheraton, w Warszawie.
W latach 2012 -2014 współtworzyła i pracowała w duecie kuratorskim (L&A CURATORS Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art ) z Agą Pietrzykowską. Z którą wspólnie zrealizowały następujące projekty i wystawy, m.in.:
- ”Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art” ( Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie, luty - kwiecień 2013)
- 'Kontrapunkt | Młodzi Sztuką' (Galeria Elektor, Warszawa, maj - czerwiec 2013)
 
Współpracuje z Galerią sztuki Cavaletto.pl i Galerią sztuki Tadeo-Art.
 
W latach 2011 -2012 zrealizowała 44 portrety znanych osób /rysunki/ (m.in. Aleksandry Kurzak, Mariusza Czerkawskiego, Teresy Lipowskiej, Fiolki Najdenowicz) do programu “Sztuka Życia” (wg Marioli Bojarskiej – Ferenc), (3 sezony, 44 odcinków), TVP 2.
Autorka ilustracji do książki (2014) Artura Cieślara 'Kobieta metamuzyczna' (12 portretów: Grażyna Auguścik, Ania Dąbrowska, Urszula Dudziak, Katarzyna Groniec, Krystyna Janda, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Nosowska, Sława Przybylska, Jadwiga Rappé, Maria Szabłowska, Magda Umer i Elżbieta Zapendowska ).
 
Autorka projektu artystycznego przedstawiającego Lucian Freud 'a (1922 - 2001) jednego z najwybitniejszych artystów / dziś już ikony współczesnego malarstwa, można wręcz powiedzieć 'klasyka' który na stałe wpisał się w historię sztuki. To jedyny taki cykl obrazów na świecie, otwarty (gdyż co jakiś czas powstają kolejne portrety) cykl noszący tytuł 'Lucian Freud in progress” do tej pory powstało 8 obrazów z różnych okresów życia artysty oparty na mało dostępnych i unikatowych fotografiach (ze zbiorów National Portrait Gallery w Londynie).

Nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne ale i przez media – wywiady z artystką i jej prace wielokrotnie prezentowane są od lat w różnych stacjach telewizyjnych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych (1). Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada
o sztuce i o rynku sztuki.
  1. m.in. Art & Biznes (portal), Kwartalnik Artysta i Sztuka , portal Dobra Polska Szkoła NYC, Fundacja Art Humanitatis, magazyn Trendy Art of Living, magazyn Clam Magazine, magazyn Czas na Wnętrze, magazyn Imperium Kobiet, radio Radio ZET Gold, program kulturalny Qadrans Qltury, prestiżowy portal fineLIFE, Magazyn, Galeria Sztuki Dostępnej Limited Edition, Magazyn Purpose, Babski Londyn , Hedonist Magazine, portal Czytaj, nie pytaj, DomiMagazine, Lounge Magazyn, Gość Poranka tvp.info, 'Wilnoteka' TVP Polonia, Radio RAMPA NY, Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie, Creative Poland, Dzień dobry TVN, 
    Radio WNET, Poland – Art, Niezła sztuka, Gallery STORE, Kurier Warszawski TVP Info, Artystyczne strony, MISTRZYNIE ŻYCIA, Eliza Chojnacka blog

Nie obawiasz się, że Twoja sztuka jest za mało współczesna, za bardzo alternatywna.. Nie wpisujesz się w charakterystyczne dla mainstream'u nurty kolorów, kształtów.. Twoja twórczość jest klasyczna..skąd takie upodobanie?

Nie ma takich obaw. Kilka lat temu takie obawy brakiem zainteresowania przedstawiła moja rodzina, a część mojego środowiska patrzyła z boku z niedowierzaniem czy ktoś będzie zainteresowany moją twórczością, a co dopiero jej nabyciem. Dziś mojej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach znaczących osób w Polsce (portrety członków rodziny Marioli Bojarskiej – Ferenc, Jan Hartman, Magda Umer, 44 portrety znanych osób ze świat polityki, kultury - u każdej z nich w kolekcji – program „Sztuka życia wg. Marioli Bojarskiej – Ferenc) i na całym świecie (w Belgii, w Szanghaju, w Finlandii, w USA, w Japonii, w Anglii, Francji). Moją specjalnością jest malarstwo i rysunek. W tych dwóch przestrzeniach plastycznych najlepiej lubię się na przemian wypowiadać ponieważ mam taki ogromny wewnętrzny imperatyw. Komercyjne nie znaczy gorsze, do artysty należy ostateczne zdanie i jakość dzieła. Moja twórczość jest rozpoznawalna w każdej szerokości geograficznej – „realizm ekspresyjny” – termin własny, używany wielokrotnie w wywiadach, materiałach prasowych. Oczywiście nieustanie pracuje nad warsztatem i źródłami inspiracji by nie popaść w manierę. Moja twórczość to moje wnętrze, moja osobowość. Jak najbardziej podlega inspiracjom, ale nie naciskom ze strony innych ludzi, zjawisk, prądów, manier. Mody się zmieniają, a malarstwo jak istniało będzie istnieć niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych. Wielokrotnie rozmawiając z rożnymi osobami podkreślam – Białe płótno, karta pochłania wszelkie pytania, myśli, nasyca wątpliwości, dlatego przystając przed nim trzeba być bardzo pewnym co się chce przekazać inaczej potrafi zdominować artystę dopóki, póty nie podejmie decyzji, pierwszych pociągnięć pędzla.


Magazyn prestiżowych Czytaj, Nie pytaj | styczeń 2015

Wywiad ze mną i moimi dzieł sztuki. Dzięki soo dużo Magdalena Kocój.